Párnafa – a tartósság záloga a teraszburkolatok esetében
Egy jó minőségű teraszburkolat nem olcsó mulatság, ezért jogosan várhatjuk el, hogy sokáig szép és biztonságos maradjon. A burkolat élettartamát azonban számos dolog befolyásolja, és ide tartozik a párnafa rendszer kiépítése is.
Az első és legfontosabb lépés a megfelelő faanyag kiválasztása. Minden fafaj más- és más ellenálló képességgel rendelkezik, így egyáltalán nem mindegy, hogy milyet használunk. Cégünk több évtizedes tapasztalata alapján választotta az akácfa alapanyagot felhasználásra, amelyet a párnafák esetében is javaslunk megtartani.
Másodjára érdemes megvizsgálnunk, milyen felületkezelő anyagot érdemes használnunk burkolatunk védelmére. A gombák, rovarok, illetve a környezeti hatások ellen szolgáló faápoló olajok, lazúrok nagyban meghosszabbíthatják a terasz várható élettartamát, mindenképpen megtérülő befektetést jelentenek. És végül, de nem utolsó sorban, kültéri faburkolatunk értékére nagy hatással van annak szerkezeti felépítése, illetve a szerelés minősége. Ha egy kicsit beleássuk magunkat a teraszburkolatok kérdéskörébe, hamar belebotlunk a párnafa kifejezésbe. De mi is ez pontosan?
Mi is az a párnafa, és miért fontos a párnafa használata az építőiparban?
A párnafa a teraszdeszkák alatt, azokra merőlegesen futó alátétszerkezeti elem. Feladata kettős: egyrészt ehhez rögzítjük a deszkákat, tehát statikai szereppel bír, másrészt elválasztja a deszkákat az aljzattól. Nézzük először a statikai részt! A legmagasabb teherbírású deszkázat előnyeit is csak megfelelő alátámasztás mellett élvezhetjük. Általános ökölszabály, hogy legfeljebb 40 cm-es közökkel érdemes párnafázni. Ez egyrészt nagyban lecsökkenti a későbbi vetemedések kockázatát, másrészt stabillá teszi a deszkázatot.
Köztudott, hogy a földdel érintkező faanyag élettartama sokkal rövidebb, mint a csak levegővel (vagy csak vízzel) érintkező fáé. Ez a hatás teraszburkolatok esetén hatványozottan jelentkezik, hiszen míg egy támrendszernél a funkcionalitás az elsődleges szempont, teraszunknak szépnek is kell maradnia.
Ugyancsak fontos, hogy a párnafák és a teraszdeszkák ugyanazon faanyagból készüljenek. A különböző fafajokból készült elemek máshogyan reagálnak a környezet változásaira, és ebből kifolyólag más-más élettartammal rendelkeznek.
A párnafa szelvénymérete – milyen széles szelvényt érdemes választani párnafák esetében?
Végül, de nem utolsó sorban érdemes szót ejtenünk a párnafák szelvényméretéről. Általánosságban elmondható, hogy ezeknek az elemeknek nem kell szélesnek lenniük, 4-6 cm már megfelelő alátámasztást biztosít. Betonra, vagy egyéb sík, tömör felületre szerelt rendszerek esetén elég 2-3 cm-es vastag elemeket használnunk, míg kavicságy, vagy tartószerkezet esetén már indokolt a vastagabb elemek használata.
Ha szeretne tartósan gyönyörű burkolatot, a fentiek végett is érdemes szakértői kezekre bízni a tervezést és a kivitelezést is! Kérje személyre szabott árajánlatunkat IDE kattintva!