
A különféle fenyők a legszélesebb körben használt faanyagok az egész északi féltekén. A fenyőfélék, egyenes törzsű, magas gyantatartalommal bíró puhafák, melyeket a bútor-, és az asztalosipar előszeretettel használ. Kültéri felhasználásuk is meglehetősen gyakori, azonban sajnos gyakran találkozunk olyan alkalmazásokkal, ahol nem állják meg a helyüket.
A fenyőfák jellemzői - Előnyök és hátrányok
A kültéri terasz-, és homlokzatburkolatok esetében két fajta fenyővel találkozhatunk a leggyakrabban: borovi-, és vörösfenyővel. A borovi, másik nevén erdei fenyő – bár beltéri felhasználásra kétségtelenül alkalmas – az egyik legkevésbé tartós faanyag. Kifejezetten puha, gyorsan kopik, és ráadásul a különféle korhasztó gombák, rovarok is előszeretettel megtámadják. Ennek kivédésére a faanyagot legtöbbször különféle vegyi anyagokkal telítik, így tartva távol a fanyűvőket. Régebben ezt a folyamatot különböző nehézfémekkel, erős mérgekkel végeztek, de szerencsére mára erős szabályozás korlátozza ezek használatát. Ettől függetlenül az elhasználódott telifa termékek még mindig veszélyes hulladéknak minősülnek, eltüzelésük tilos. Az erdei fenyőből készült termékek a legalacsonyabb árkategóriába tartoznak, ennek ellenére hosszabb távon nem gazdaságos a használatuk.
A vörösfenyő már sokkal inkább alkalmas kültéri felhasználásra. A fenyőfélék között kiemelkedő tartóssággal bír, e mellett sokkal szilárdabb, megbízhatóbb faanyagot ad. Magas gyantatartalmának köszönhetően jól tűri az szélsőséges időjárás okozta megpróbáltatásokat, bár vetemedésre és repedésre is hajlamos. Nem bírja a magas napterhelést sem, mivel igen érzékeny a folyamatos UV sugárzásra. Kétségtelenül a legértékesebb fenyőfajta, kültéri burkolatok készítéséhez mégsem a legideálisabb fafaj. Élettartama teraszburkolatként 10-15 év. Ha mégis emellett döntünk, mindenképpen győződjünk meg róla, hogy legalább A/B minőségű, lehetőleg Szibériából származó vörösfenyő burkolatot válasszunk!
Miért mégis az akácfa?
Sajnos eléggé elterjedt az a tévhit, hogy a vörösfenyő a legtartósabb faanyag Európában. A problémát alapvetően az okozza, hogy a skandináv területeken az alacsony napterhelés és a hűvösebb időjárás miatt remekül megállják a helyüket, de Magyarország mérsékelt-kontinentális éghajlata nem kedvez a fenyőfélékből készült kültéri megoldásoknak. Ha valóban időtálló teraszburkolatot szeretnénk készíteni, válasszunk trópusi fát, vagy akácot!