Mitől olyan jó tűzifa az akác?
Az akácfa fűtőértéke 14,8 MJ/kg. Kiváló tulajdonságainak köszönhetően nem szükséges az akácfát kiszárítani tüzelés előtt, hiszen az vizesen is könnyen begyullad. Lassan ég, így hosszú távon jóval költséghatékonyabb mint gyorsan lángra kapó és elillanó társai, és hosszú órákon át áraszt kellemes meleget otthonában!
Milyen fát érdemes tűzifaként választania?
Otthonunk fával való fűtése több szempontból is előnyös: elsősorban olcsó, másrészt környezetkímélő alternatíva a gázfűtés mellett. A tüzelő megvásárlásakor, majd tárolásakor érdemes azonban pár dologra odafigyelni: fontos milyen fafajt választunk, hogy mekkora a tüzelő nedvességtartalma, hogy milyen készültségi fokon áll a fa, hogy űrmértékre, vagy súlyra vesszük azt, stb. Ha valaki laikusként vág bele a tűzifakérdésbe, jobb, ha először alaposan tájékozódik, ugyanis egy előnytelen üzlettel könnyen drágábba tehetjük a téli tüzelőnket a gázfűtéshez képest.
Ha csak tehetjük, mindig kemény lombos fajokat válasszunk, ezeknek fűtőértéke jóval meghaladja puha lombos társaikét. A kemény lombos közé tartozik a bükk, tölgy, cser, akác, gyertyán, platán, kőris, míg a puhafákhoz a nyár, nyír, hárs, fűz, vadgesztenye éger sorolható. Vannak fülledésre kifejezetten érzékeny fajok (pl.: cser, bükk, gyertyán), ezeket érdemes felhasogatva, szellős helyen tárolni. Mindig győződjünk meg róla, hogy a vásárolt fa egészséges-e: a pudvás, korhadt faanyag nem alkalmas tüzelésre.
A legkedveltebb fajok legfőbb jellemzői, sűrűségük és fűtőértékük légszáraz állapotban:
Tölgy: Magas fűtőértékű, könnyen hasadó fafajta. Érdemes legkésőbb nyáron kivágni, így elég ideje van a fűtési idényig száradni. Sűrűség: 720 kg/m3 ; Fűtőérték: 16-17 MJ/kg
Cser: Könnyen hasítható, fülledésre hajlamos fafajta. Érdemes felaprítva, hosszabb ideig tárolni, ugyanis kifejezetten lassan szárad. Sűrűség: 770 kg/m3 ; Fűtőérték: 16,8 MJ/kg
Bükk: Fülledésre erősen hajlamos fafajta, ezért mielőbb hasítást igényel. Lassan szárad, azonban megfelelően előkészítve magas fűtőértékkel bír. Sűrűség: 720 kg/m3 ; Fűtőérték: 15-16 MJ/kg
Akác: Vizesen is könnyen használható, közkedvelt tüzelő. Vastag kérge szárazon remek gyújtós lehet. A kemény göcsöket leszámítva könnyen hasad. Sűrűség: 770 kg/m3 ; Fűtőérték: 15 MJ/kg
A tűzifa szárazsága és fűtőértéke
A nyersfa nedvességtartalma kb. 40-60%, a légszárazé 12-20%, míg az abszolút szárazé 10%. Hogy ez mit jelent? Elsődlegesen azt, hogy ha súlyra vesszük a nyersfát, akkor annak a fele víz. Másodlagosan pedig azt, hogy minden, a fában hagyott 10 %-i víz 2 MJ-t von le annak fűtőértékéből (egy kg száraz fa átlagosan 15 MJ fűtőértékkel bír), így nedves fa tüzelésekor a fában lévő energia jelentős részét a nedvességtartalom elpárologtatására pazaroljuk. Vegyük figyelembe, hogy a fatelepeknek nem áll érdekükben száraz fát készletezni, hiszen ez felesleges befektetést igényelne. Ezért vásárlás után érdemes a nyersfát 1-2 évig fedett, de jól szellőző helyen, lehetőleg a felhasználási végméretre felaprítva tárolni. Persze ez előrelátást, és némi befektetést igényel, de ne feledjük, ez többszörösen megtérül!
A tűzifa kiszerelésének megválasztása
Tűzifát többféle formájában is lehet vásárolni, a méteres rönktől kezdve az aprított, kályhakész verzióig. Ha nem szeretnénk vele sokat bíbelődni, érdemes előre hasogatott tüzelőt beszerezni. A legtöbb helyen 1x1x1,7 méteres, úgynevezett erdei köbméterben hirdetik a faanyagot. Ez az erdészetekben használt szabványból ered, és valójában egy köbméter tömör fát jelent. Ha normál űrméterben vásárolunk, azzal számolhatunk, hogy köbméterenként 0,57 m3 tömör fa kerül az otthoni tárolóba. A súlyra hirdetett tűzifával érdemes vigyázni: mindenféleképpen győződjünk meg róla, hogy mekkora nedvességtartalommal bír a faanyag.
És végül, de nem utolsó sorban, kellő gondossággal válasszunk eladót. Lopott fából származó tűzifa vásárlása– amellett hogy erkölcsileg is aggályos – komoly jogi huzavonát eredményezhet.