Sokan hiszik azt, hogy a gőzölt akácfa tartósabb lehet, de a helyzet az, hogy ez egy tévhit. Az akácfa ahelyett, hogy a gőzölés során tartósabbá válna, még el is veszíti előnyös tulajdonságait. Hogy ennek mi is az oka? Az akác ellenállóképességét azoknak a vegyületek összességének köszönheti, melyet szerkezetében kitermel. Ezek a vegyületek savak, fenolok és legfőképpen egy robinetin nevű vegyület. Ezek a vegyületek azok, amelyek megvédik az akácfát a farontóktól, fanyűvőktől (gombák és rovarok).
Köztudott, hogy a fa legnagyobb az ellenségei a korhasztó gombák, és a fa rostjaival táplálkozó rovarok (cincérek, szú, stb.) Az akácfa eredeti őshazájában fejlesztette ki ezt a védekezési stratégiát. Gondoljunk a trópusi esőerdőkre, ahol mindenki meg akar enni mindenkit, és mindenki úgy védekezik, ahogy tud. Mérges csípéssel, szúrással, álcázással, stb. Az akácfa ezt a védekezési módot választotta. Amikor gőzöljük az akácot, pont ezeket a vegyületeket távolítjuk el belőle, hiszen 120-140 Celsius fokon ezek a vegyületek kipárolognak a fa rostjaiból.
Azáltal, hogy az akácfa elveszíti ezeket a vegyületeket, a tartóssága feleződik, harmadolódik, és gyakorlatilag egy középszerű faanyaggá silányul tartóssági szempontból. Ez az oka annak, hogy a Robinia Group Kft., - amely kimondottan kültéri akácfa burkolatokat gyárt - nem gyárt gőzölt akácból semmilyen terméket annak ellenére, hogy sokan szeretnének olyan burkolatot, amely kávébarna színével hajaz az egzóta fák megjelenésére. A gőzölt akác csak és kimondottan olyan belsőépítészeti megoldásokhoz javasolt, ahol beltéri viszonyok között a fa nincs kitéve a károsítóknak. Ilyen alkalmazások például a parketták, lépcsők, konyhabútorok stb. Ha pedig ragaszkodnánk a sötétebb színhez, pigmentált ápolóolajaink megfelelő alternatívát biztosítanak!
Reméljük, ezek után az Ön számára sem lesz kérdéses, hogy az akácfa miért jobb gőzölés nélkül! Ha további kérdése merülne fel a témával kapcsolatban, állunk rendelkezésére!