Az akácfa kültéri burkolat felhasználásának gátjai – korábban
Ha még csak most ismerkedsz az akác burkolatok jellegzetességeivel, az interneten található információk között biztosan Te is ráakadsz majd a kültéri felhasználásuk ellen intő tényezőkre, az anyag hátrányaira. Az akácfát méretei, hibái miatt komolyabb építészeti célokra korábban valóban csak ritkán alkalmazták, hiszen a repedések, korhadt csomók és az esetleges vetemedés miatt a hosszabb, hibátlan elemek gyártása kivitelezhetetlennek tűnt.
Erre talált cégünk egy olyan innovatív megoldást, amelynek segítségével a fenti hibák egytől egyig kiküszöbölhetőek! Így a gyönyörű, természetes burkolatot az új tulajdonos akár 40 éven át is élvezheti anélkül, hogy az komolyabb felújítást igényelne!
A hossztoldási technológia kifejlesztése a kültéri fa burkolatok esetében
Az ékcsapos-, köznapibb nevén hossztoldási technológia kültéri alkalmazása a faiparban nem új keletű dolog. Hiába alkalmazzák azonban több, mint 100 éve, a kültéri felhasználás komoly veszélyeket hordoz magában. De mi lehet ez a veszély, és hogyan küszöböltük ki mi, a Robinia Group Kft.-nél?
Az ékcsapos toldás a kültéri burkolatok esetében régen
Az ékcsapos toldáshoz először kizárólag csontból főzött fehérenyvet használtak, ezt később felváltották a szintetikus úton előállított a poli-vinil-acetát (PVA) alapú ragasztók. Ennek a ragasztónak a jellemzője, hogy száradás után kristályos szerkezetbe rendeződik, ezáltal rideggé, törékennyé válik. A faanyag természetes méretingadozásaiból fakadóan a kristályos szerkezetű ragasztó üvegszerűen elpattan, majd eltörik. A szakemberekben jogosan fogalmazódott hát meg az igény egy olyan ragasztócsalád kifejlesztésére, amely jól tűri a faanyagokra jellemző alakváltozásokat, ellenáll a fában található vegyületeknek, és a nap erős UV sugárzásának.
Az ehhez vezető első lépés a poliuretán alapú ragasztók felfedezése volt. Ezek az anyagok már jobban bírják a kültéri viszonyokat, de alacsony szakítószilárdságuk miatt csak a nagyobb felületeken ragasztott szerkezetek, azaz a tömbösített, táblásított anyagok ragasztásában nyújtanak megoldást.
Innováció a hossztoldásban – speciális ragasztó kifejlesztése a kültéri akác burkolatokhoz
Cégünk 2005-ben az elismert, németországi Eberswalde Faipari Egyetem és Kutatóközpont, valamint egy innovatív, multinacionális ragasztógyár közreműködésével kutatásba kezdett, hogy megoldást találjon a hossztoldott termékek kültéri felhasználása körül kialakult problémákra. Célunk az volt, hogy olyan ékcsapos kötést fejlesszünk akácdeszkáink ragasztására, amely önmagában is hosszútávon helytáll kültéri viszonyok között. A választ a nanotechnológiában találtuk meg. A poliuretán ragasztóba kevert poliamid nano szálak többszörösére növelik annak szakítószilárdságát, és bár statikai szerkezeteknél jellegéből adódóan nem használható, terasz-, és homlokzatburkolatok készítésére kiválóan alkalmas. Szúrópróbaszerűen végzett töréstesztjeinken rendszerint az elvárt 34 N/mm2-es hajlítószilárdság értékénél két-háromszor nagyobb szilárdságot mérünk. Kétségkívül tény, hogy ezt a ragasztót „csak” 10 éve használjuk, és így hosszabb távú tartósságára csak következtetni tudunk, ám mégis jó jel, hogy 10 éves ragasztott teraszdeszkáink köszönik szépen, jól vannak.
A ragasztási technológia kifejlesztése lehetővé tette számunkra régi álmunk megvalósítását: az akácdeszkák összeragasztását. Így többé nem áll fenn a veszélye annak, hogy repedések, korhadt csomók maradnak a deszkákban, amelyek nem csak az összképet, de a tartósságot is rontják! A hossztoldás másik hatalmas előnye, hogy ezzel a technológiával a deszkázat vetemedésre való hajlandósága nagyságrendekkel csökkent, miközben sokkal hosszabb, akár 6 méteres deszkákat is tudunk gyártani. Az akác, ennek a technológiának a segítségével, megoldást ad a kültéri faburkolatok anyagválasztási kérdésére, hiszen fejlesztésünkkel többé nem kell tartania a tulajdonos-jelöltnek attól, hogy újdonsült kültéri burkolata pár éven belül tönkremegy, megcsúnyul.