Évek óta szeretjük, az EU mégis megszabadulna tőle..
Szerencsére nem kell túlzottan félni, hisz sokan vagyunk, akik ellenzik az akácfa kiirtását. Létre is jött miatta egy koalíció melynek célja, hogy megőrizzék az akácfát, nem hagyják, hogy az EU kiirtsa az akácfa erdőket, védje az újonnan megújuló fákat, és támogassa a mesterséges erdők kialakulását, emellett védje a méhészeket. Az akác-koalíciót méhészek, erdészszervezetek, kutatóintézetek a Magosz és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hozta létre. A 2014-es év sikeresnek bizonyult, hisz ebben az évben az akácfa és a magyar akácméz hungarikummá vált, bár az EU-t ez nem biztos, hogy megakadályozná abban, hogy valóban eltűntessék kis országunkból ezt a csodálatos fafajtát, melynek a Robinia Group munkáit is köszönheti..
Sajnos nem sok támogatásra számíthatunk
A baj onnan ered, hogy csak nekünk vannak jelentősebb méretekkel rendelkező akácfa erdeink, így támogatásra nem igen számíthatunk a körülöttünk lévő országoktól. Az Európai Uniónak a legfőbb problémája azzal van, hogy az akácfa nálunk nem őshonos, így került fel arra a listára, ami az idegenhonos özönfajokkal áll kapcsolatban. Sajnos az akácfa is ide sorolandó, hisz korábbi cikkünkben már meséltünk történetéről, ezt ide kattintva el is tudjátok olvasni, melyből kiderül, honnan is származik eredetileg az akácfa. Hosszú utat tett meg, hogy hazánkba is eljusson.
Rengetegen irtják az akácfát
Ezt a fafajták rengeteg helyen üldözik, irtják, vágják ki őket erdőstül (bár nem teljesen értjük, hogy miért), nem engedik újratelepíteni a kivágott erdőket, nem engedik a fákat természetesen megújulni, támogatást sem adnak sem erdőtelepítésre, sem pedig energiaerdő telepítésre, holott rengeteget köszönhet neki az egész Európai Unió. Ha nem lenne akácfa, akkor nem tudnánk belőle olyanokat alkotni, melyekkel sok embert tettünk már boldoggá, életét és környezetét szebbé. És ez csak az akácfának köszönhető.
Végül egy kis érdekesség
- Egész Európa akácerdeinek a fele Magyarországon található
- Európa akácmézforgalmának 70 százaléka Magyarországról származik
- Magyarországon 463 000 hektárt borít fehér akác
- Magyarországon több akácos van, mint Európa összes többi országát együttvéve
- 2014-ben hungarikum lett a magyar akácfa és a magyar akácméz
- Az Európai Unió kiirtaná a nem őshonos fákat, az akáccal kezdené