A fa teraszburkolat és az őt érő környezeti hatások
A kültéri fa teraszburkolatok legfőbb előnye az esztétikus, szemet gyönyörködtető megjelenés. Szinte kivétel nélkül mindenki egyetért abban, hogy egy jól kivitelezett, igényes faburkolat nagyot javíthat kertünk kinézetén, hiszen természetes alapanyagból – fából készül. Azonban ezzel együtt látnunk kell azt is, hogy a fa jóval sérülékenyebb, nagyobb odafigyelést igénylő alapanyag, mint a hideg építőanyagok. Folyamatos kölcsönhatásban van környezetével: nagy hatással van rá a váltakozó csapadékmennyiség, a hőmérsékletingadozás, a fényviszonyok folyamatos változása.
Mit tehetünk teraszburkolatunk védelmében a tél beállta előtt?
Az egyik legelső kérdés, ami egy fa teraszburkolatnál legtöbbünkben felmerül az, hogy mit kell tennünk majd vele a tél beállta előtt. Nyilván senkinek nincs kedve évente le-, majd visszaszerelnie teraszburkolatát, de az sem elfogadható, hogy költséges fateraszunk tavaszra a felismerhetetlenségig tönkremegy. A valóság azonban az, hogy a teraszburkolatokat nem a tél károsító hatásaitól kell óvnunk elsősorban, a nyári hónapok ugyanis jóval nagyobb igénybevételnek teszik ki azokat. Gondoljunk csak bele: télen a faanyag javarészt meglehetősen hideg, alacsony napterhelésű környezetben van, ráadásul az emberi használat is nagyban lecsökken. Az alacsony hőmérsékletben nem szaporodnak a korhasztó gombák, nem aktívak a fanyüvő rovarok. A faburkolatok legnagyobb ellensége, az erős napsütés is mérséklődik. Azok a faburkolatok, amelyek télen válnak használhatatlanná, a nyarat semmiképpen sem bírnák ki, így alapvetően rossz anyaghasználatú, és-, vagy technológiailag elhibázott burkolatról beszélhetünk.
Nem megoldás a teraszburkolat évenkénti szerelgetése
Másrészt a fa teraszburkolatok mindenképpen meghálják a törődést, ápolást. Lássuk a lehetőségeket: mivel télen jellemzően úgysem használjuk azokat, elsőként ott van az évenkénti le-, majd visszaszerelés lehetősége. Ez a teraszburkolat élettartamát, illetve esztétikáját tekintve mindenképpen jó megoldásnak tűnhet, persze csak akkor, ha rászánjuk a kellő időt, energiát. Egy jól kivitelezett burkolat szét-, majd összeszerelése meglehetősen nagy szakértelmet kíván, így ha laikusként nem akarunk kockáztatni, jelentős anyagi ráfordítással is számolnunk kell. Ráadásul a folyamatos szerelgetések következményeképpen előbb-utóbb komoly károk keletkeznek a burkolatban. Így kijelenthetjük, hogy ez a módszer nem megoldás.
Sajnos a ponyva sem jelenthet megoldást..
A ponyvával való letakarás mellett szól, hogy a burkolat nem érintkezik közvetlenül a hóval, jégesővel, ónos esővel. Azonban ez a módszer is veszélyeket rejt magában. A burkolat ilyen módon nem tud szellőzni, egy kis figyelmetlenség, és pár enyhébb nap következményeképpen könnyen befülledhet.
De akkor mi a megoldás?
A legjobb megoldás egyértelműen az, hogy olyan teraszburkolatot választunk, amely gond nélkül veszi a tél, és lehetőség szerint a nyár által okozott nehézségeket is. Erre a legalkalmasabb alapanyagok a Fehér Akác, illetve a jobb minőségű trópusi fafajok.
Ha jó minőségű fateraszt vásároltunk, a legjobb megoldás az, ha az ősz során, egy alapos tisztítást követően megejtünk egy ápolóolajjal történő kezelést. Ez egyrészt lezárja a nyári szezont, másrészt jó védelmet ad a fának tavaszig. A tél távoztával várjuk meg, amíg a burkolatelemek kiszáradnak, majd újra kenjük le a felületet faápoló olajjal. Ez nem egy különösebben költséges dolog, viszont teraszunk élettartamát hosszú évekkel megnyújthatja.
A faápoló olajat megtalálja ide kattintva, itt további hasznos információkat tudhat meg a termékről és használatáról.